Directory

Вікіпедія:Уникайте самопосилань — Вікіпедія Перейти до вмісту

Вікіпедія:Уникайте самопосилань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Уникайте самопосилань у межах статей на сам проєкт Вікіпедії, наприклад:

Ця стаття Вікіпедії обговорює ...
Проєкт вільного наповнення, як цей вебвузол ..
Оскільки Вікіпедія не словник ... (у статті про певний термін)
Попередження: Вікіпедія містить застереження (подивіться Вікіпедія:Спойлер, як застереження з альтернативним текстом).

Такі самопосилання повністю прийнятні на сторінках обговорень або в просторі назв Вікіпедії, але вони неприйнятні в статтях з двох причин:

  • Перша — самопосилання вважають шкідливими для енциклопедії, бо вони відволікають від суті висвітлюваної теми.
  • Друга — самопосилання обмежують використання Вікіпедії як відкритої початкової енциклопедії придатної для поширення під вільною ліцензією.

Простіше кажучи, ці правила нагадують про те, що мета нашого проєкту — створити енциклопедію не просто для самоувічнення, але для того, щоб енциклопедійні статті були корисні навіть за межами контексту проєкту.

Вікіпедія може, звісно, писати про саму Вікіпедію, але важливо в якому контексті це відбувається. Якщо ви читаєте про роботи Шекспіра, Вас не цікавлять теми про політики або її умовності. Якщо, однак, Ви читаєте про онлайн-спільноти, в тлі статті, можливо, добре обговорити саму Вікіпедію як приклад застосування нейтральної точки зору. Якщо, в цій структурі, ви зв'язуєте сторінки Вікіпедії за межами головного простору назв, використовуйте зовнішні посилання, що дозволить їм працювати також на сайтах-дзеркалах.

Версія для друку

[ред. код]

Не забувайте, що ми хочемо зробити роздрукування Вікіпедії легшим, тому візьміть за правило використовувати формулювання як-от «ця стаття» на противагу «цей вебвузол», і звичайно не використовуйте порад як-от «клацніть тут» (які не мають ніякого сенсу на папері). Уявіть, що Ви читаєте статтю в іншій енциклопедії.

Посилання на спільноту

[ред. код]

Ми часто згадуємо, що Вікіпедія — плід колективної праці, і ми — її частина.

Посилання користувачів на функції чи оформлення Вікіпедії відволікає від роботи над статею. Зокрема, не посилайтеся на факт, що сторінка може редагуватися, не посилайтеся на будь-яку сторінку проєкту Вікіпедії або процес, не використовуйте спеціалізований жаргон Вікіпедії (наприклад "НТЗ" замість "упереджено"), і не посилайтеся на будь-які посилання бокової панелі екрана або верхньої стрічки екрану, як наприклад сторінка обговорень, історія, редагувати. Пам'ятайте, статті - частина енциклопедії, а не частина проєкту Вікіпедія, який використовується, аби створити їх.

Проте, є й виключення. Зокрема, стаття, яка перебуває в початковій стадії написання або є предметом гарячої дискусії, включатиме ознаки штибу {Доробити}, чи {НТЗ під сумнівом}, щоб допомогти редакторам далі розвивати статтю, і текст у цих шаблонах включає однорідні посилання. Пробуйте, однак, обмежити такі однорідні посилання, навіть у шаблонах.

Нейтральні посилання

[ред. код]

Приймається, що нейтральні посилання припускають, що читач використовує дану енциклопедію без посилання як на якусь певну енциклопедію (Вікіпедію), або спосіб доступу (онлайн).

У шаблоні і просторах назв Категорії

[ред. код]

Обмежене використання однорідних посилань іноді знаходиться в просторі назв Шаблони і просторі назв Категорії, як наприклад із зняттям омонімії {ще є поняття} і сповіщеннями {обманки}. Розширення цього до інших галузей не заохочується завдяки потребі користувачів третьої сторони або видаляють ті шаблони, або змінюють їх виключити посилання Wikipedia.

Коли ви вимушені використовувати шаблони подібні до цього, належить використовувати їх так, щоб стаття все ще мала сенс, коли шаблон виключений, з тим, щоб полегшити автоматизоване вилучення [шаблона].

Сторінки координації проєкту Вікіпедії повинні бути категоризовані у Категорія:Вікіпедія, а не в категоріях, які містять статті головного простору назв темою. (Низка статей про Вікіпедію може знаходиться в категоріях основні теми, і це нормально) Призначені для користувача сторінки, можливо, категоризують під Категорія:Користувачі, але не під Категорія:Люди

Приклади однорідних посилань

[ред. код]

Ось деякі приклади однорідних посилань у просторі назв статей Вікіпедії. Вони повинні як мінімум бути визнані або відмічені як однорідні посилання але не обов'язково бути вилученими, оскільки вони обслуговують свою мету тут на Вікіпедії.

  • Статті що однорідне посилання
  • Будь-яка стаття в просторі статті імен, який зв'язується до одного у Wikipedia просторі назв
  • Будь-яка стаття в просторі статті імен, який переприсвоює до одного з просторів назв Вікіпедії (окрім скорочень у "псевдо" ВП: простір назв)
  • Статті, які згадують або названі "Стаття" замість "теми", і, можливо, також послатися на Вікіпедію безпосередньо. Наприклад, "Список статей" замість "Списку тем".

Категорії що однорідне посилання

Призначені для користувача категорії як наприклад Категорія:User en і Категорія:Користувачі

Використання шаблонів у просторі статті імен що однорідне посилання, тому що вони зв'язуються до статей у користувачі, обговоренні, або просторі назв Вікіпедії або спеціальної статті. Різні повідомлення обманки:

  • Шаблон:НТЗ під сумнівом
    • Template:Disputed, Template:TotallyDisputed
    • Template:Afd, Template:Cfd, Template:Rfd
    • Template:Merge, Template:Mergeto, Template:Mergefrom
    • Template:Disambig (Також текст тільки має сенс діалоговим)
    • Template:Wrongtitle
    • Template:Fact
    • Template:Uncategorized
  • Шаблони, використовувані, щоб рекламувати проєкти сестри і інші версії себе
    • Template:Interwiki
    • Template:Wikiquote
    • Template:Wiktionary
    • Template:Wikibooks
    • Template:Wikisource
    • Template:Commons
    • Template:Wikinews
    • Template:Meta

Однорідно-довідкові інструменти

[ред. код]

Однорідно-довідковий шаблон {{Selfref}} забезпечує шлях містити всі однорідні посилання як ознаки. Це надає можливість програмно вилучити всі такі посилання або перетворити їх у зовнішні лінки. Тому, вираз кінця може мати всі його однорідні посилання, виключені автоматично для споживачів як наприклад вилки і дзеркала.