Wikisłownik:Zasady i wskazówki
Wygląd
Zasady i zalecenia Wikisłownika
W ramach polskiego Wikisłownika należy trzymać się pewnych zasad. Postępowanie według zasad ułatwi i przyspieszy pracę nad Wikisłownikiem, a także zapobiegnie konfliktom i jałowym dyskusjom.
Główne zasady Wikisłownika
[edytuj]- Zobacz więcej na osobnej stronie: Wikipedia:Zasady.
- treści publikujemy na licencji CC BY-SA 3.0
- Wikisłownik jest wolnym od opłat słownikiem dostępnym na zasadach licencji Creative Commons. Poszczególne hasła nie mogą być uważane za własność pierwotnego ich autora – jego wkład jest bardzo istotny, ale od momentu umieszczenia go w ramach Wikisłownika stają się one dobrem wspólnym i każdy ma prawo je zmieniać.
- Wikisłownik jest słownikiem
- Chociaż Wikisłownik działa w oparciu o to samo oprogramowanie, co Wikipedia, i jest w wielu miejscach podobny do Wikipedii, jest to w pełni samodzielny projekt – nie mają tu zastosowania zasady przegłosowane w Wikipedii. Zobacz czym jest Wikisłownik.
- unikaj stronniczości
- Hasła należy pisać z zachowaniem neutralnego punktu widzenia, starając się „sucho” przedstawić dane słowo. Wiele słów może mieć odcień pogardliwy czy obraźliwy. Postaraj się zaznaczyć to jednak w taki sposób, aby nikogo nie urazić.
- nie łam praw autorskich
- Włączanie do polskiego Wikisłownika materiałów objętych ochroną praw autorskich może zagrozić powstaniu pierwszego polskiego słownika typu open source, który każdy może rozpowszechniać. Więcej na ten temat można przeczytać w Wikisłownik:Prawa autorskie.
- hasła opisuj na bazie wiarygodnych źródeł
- Wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, powinny posiadać odniesienie do wiarygodnego, opublikowanego źródła. Zobacz Wikisłownik:Weryfikowalność.
- szanuj innych wikisłownikarzy
- Traktując innych twórców Wikisłownik z szacunkiem przyczyniamy się do stworzenia grupy przyjaciół, których wspólnym celem jest napisanie słownika. Zobacz Wikisłownik:Wikietykieta. Pamiętaj, że na Wikisłowniku głos wszystkich jest traktowany tak samo, nawet administratorów. Każdy może zostać administratorem jeśli jest zarejestrowany, wyraża taką chęć i zostanie zaakceptowany przez innych Wikisłownikarzy.
Dalsze zasady
[edytuj]- dyskutuj na stronach dyskusji
- Do prowadzenia dyskusji, która dotyczy treści artykułu, należy używać specjalnej strony na to przeznaczonej – każdy artykuł ma taką (lub może mieć, jeśli ktoś jej jeszcze nie utworzył), powiązaną z nim specjalną stronę; by ją zobaczyć, kliknij na link Dyskusja z menu u góry strony.
- uchwalone przez nas zalecenia znajdują się w artykule Zasady tworzenia haseł
- śmiało modyfikuj strony
- Nie należy bać się edycji artykułów. ewentualne błędy można zgłaszać na stronie Zgłoś błąd bądź w kawiarence.
- świadome niszczenie haseł to wandalizm; takie edycje będą cofane, a użytkownicy blokowani
- nie należy bez potrzeby używać słów powszechnie uważanych za obraźliwe lub wulgarne
- Dozwolone jest jednak opisywanie haseł składających się z takich słów
- wypełniaj opis zmian – dzięki temu inni będą poinformowani, jakich zmian dokonałeś
Bardziej szczegółowe zasady i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę
[edytuj]Oprócz przedstawionych powyżej powszechnie uznawanych zasad prosimy o zaznajomienie się z następującymi, bardziej szczegółowymi zasadami i zaleceniami, które zostały zaproponowane przez różnych twórców Wikipedii i Wikisłownika.
Zasady savoir-vivre'u
[edytuj]- podpisuj swoje wpisy na stronach dyskusji
- unikaj wulgaryzmów w dyskusjach a także w opisach haseł (chyba że istnieje ku temu wyraźny powód)
- bez ataków personalnych (a dyskusje osobiste lepiej toczyć za pośrednictwem poczty internetowej)
Zasady dotyczące treści artykułów
[edytuj]- staraj się tak definiować słowo, aby Twoja definicja mogła zastąpić dane słowo (zwrot) bez utraty jego znaczenia
- nie komplikuj i nie rozbudowuj nadmiernie definicji – od tego jest Wikipedia
- uzupełniaj dziedzinę wiedzy, z której pochodzi dane słowo: zaznacz, że jest to słowo związane z chemią, matematyką, religią, wulgaryzm itp. (zobacz dostępne szablony kwalifikatorów)
- połącz swój wpis z dotychczasową treścią hasła
- usuwaj bezsensowne wpisy
- podawaj bibliografię i źródła informacji, szczególnie przy etymologii (pochodzeniu) wyrazu
- pisz proste przykłady i definicje tak, aby mógł je zrozumieć cudzoziemiec, który nie zna jeszcze dobrze języka polskiego
Zasady stylistyczne
[edytuj]- szczególnie zwracaj uwagę na ortografię i interpunkcję (jak masz wątpliwości, zajrzyj np. na sjp.pwn.pl/zasady)
- twórz odnośniki do poszczególnych słów
- dane słowo w języku polskim powinno być na pierwszym miejscu; dla pozostałych języków utrzymuj kolejność alfabetyczną
- stosuj szablony!