Directory

King Kong (film 1933) – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

King Kong (film 1933)

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
King Kong
Ilustracja
Plakat filmu
Gatunek

przygodowy
horror

Data premiery

2 marca 1933[1]
1 października 1933[2] (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Merian C. Cooper
Ernest B. Schoedsack

Scenariusz

Merian C. Cooper
Edgar Wallace
James Ashmore Creelman
Ruth Rose

Główne role

Fay Wray
Robert Armstrong
Bruce Cabot
Frank Reicher
Sam Hardy

Muzyka

Max Steiner

Zdjęcia

Edward Linden
J.O. Taylor
Vernon L. Walker
Kenneth Peach

Scenografia

Carroll Clark
Alfred Herman
Van Nest Polglase
Thomas Little
Ray Moyer

Montaż

Ted Cheesman

Produkcja

Merian C. Cooper
Ernest B. Schoedsack

Wytwórnia

Radio Pictures

Dystrybucja

Radio Pictures
Agefilm[2]

Budżet

670 000 USD

Przychody brutto

10 000 000 USD

Kontynuacja

Syn King Konga (1933)

King Kong – amerykański przygodowy film grozy z 1933 roku w reżyserii Meriana C. Coopera oraz Ernesta Schoedsacka.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Czas wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Bezrobotna aktorka Ann Darrow zostaje zatrudniona przez sfrustrowanego filmowca Carla Denhama, który chce udowodnić próbującym go zwolnić producentom, że ma talent reżyserski. Denham chce udać się na owianą legendami i tajemnicą Wyspę Czaszki, gdzie chce nakręcić swój film. Wraz z nim na statek wsiada ekipa a wśród nich Ann i zakochany w niej scenarzysta Jack Driscoll[3].

Przybywszy na wyspę, ekipa zastaje wielki mur, a przed nim grupę tubylców. Wódz nakazuje mężczyznom odejść. Zrezygnowany Denham odpływa. Jednak w nocy tubylcy wkradają się na statek i po kryjomu porywają Ann, którą przerażoną wloką na wyspę, gdzie przywiązują ją do wielkiego pala, przed murem. Ekipa rusza dziewczynie na ratunek. Zza muru wychodzi mieszkaniec wyspy – olbrzymi goryl Kong, który porywa przerażoną Ann i bierze ją ze sobą w głąb wyspy. Ekipa na oczach przerażonych tubylców, wdziera się przez mur na wyspę[3].

O świcie ekipa ratunkowa z Denhamem i Driscollem na czele jest już w głębi wyspy. Tam przekonują się, że wyspa zamieszkana jest nie tylko przez olbrzymiego goryla, ale i przez dawno uznawane przez naukę za wymarłe dinozaury. Na początku w lesie ekipa spotyka Stegozaura, którego udaje im się jednak pokonać. Później członkowie wyprawy budują tratwę i przeprawiają się przez rzekę. Tam zaskakuje ich zdezorientowany Diplodok, który rozwścieczony ściga mężczyzn, zabijając jednego z nich. Przybysze ponownie uciekają do lasu, gdzie napotykają Konga. Olbrzymi goryl zrzuca kłodę z mężczyznami w przepaść, tam ekipa zostaje zaatakowana przez olbrzymią jaszczurkę, gigantycznego kraba i ośmiornicowatego insekta. Tylko Denhamowi i Driscollowi udaje się przeżyć, pierwszy wraca na statek, drugi idzie dalej za Ann[3].

Tymczasem Kong wraca do Ann, którą on zostawił na wierzchołku drzewa. Tam zostaje ona zaatakowana przez Tyranozaura. Dochodzi do zażartej walki między Kongiem a dinozaurem, w której olbrzymi goryl zabija Tyranozaura, po czym dalej odchodzi z przerażoną kobietą. Konga śledzi Driscoll. Kong dochodzi do swojej jaskini, w której rezyduje. Tam uwięziona, zostaje zaatakowana przez olbrzymiego węża. Kong zabija go, po czym włazi z przerażoną dziewczyną na skarpę. Tam ponownie musi się zmierzyć z wygłodniałym Pteranodonem, którego ostatecznie zrzuca ze skarpy. Nocą na skarpę wchodzi Driscoll. Ann ucieka z nim, za nimi w pościg rusza rozwścieczony Kong. Docierają na wybrzeże, gdzie Kong doszczętnie rujnuje wioskę tubylców, ostatecznie jednak zostaje pokonany przez ekipę odkrywców. Denham wpada na pomysł, by w USA zbić fortunę na „Królu Kongu – Ósmym cudzie świata”, jak go sam nazwał[3].

W Nowym Jorku King Kong zostaje skuty i jest pokazywany publiczności. W czasie pokazu rozdrażniony fleszami fotoreporterów uwalnia się z łańcuchów, rujnuje teatr, wyłazi na miasto i zaczyna je demolować (niszczy m.in. pociąg). W końcu bierze przerażoną Ann i wraz z nią wspina się na szczyt Empire State Building. Za nimi rusza Driscoll. Na szczycie wieży King Konga atakują cztery dwupłaty, które ostrzeliwują olbrzymiego goryla. King Kong długo i wytrwale się broni, niszczy jeden samolot, ale ostatecznie mutant zostaje uśmiercony i spada z iglicy. Na szczyt wchodzi Driscoll. Przy martwym ciele King Konga zbiera się publiczność. Carl Denham mówi: O, nie. To nie samoloty. To Piękna zabiła Bestię[3].

Zwiastun filmu (ang.)

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Release Info. IMDb. [dostęp 2014-05-07]. (ang.).
  2. a b Dawid Głownia: Recepcja i promocja „King Konga” w międzywojennej Polsce. Pan Optykon, 2020-03-13. [dostęp 2020-07-06]. (pol.).
  3. a b c d e King Kong (1933). film.org.pl. [dostęp 2014-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]