Directory

Wikiforrás:Homokozó – Wikiforrás Ugrás a tartalomhoz

Wikiforrás:Homokozó

A Wikiforrásból

Hahó!

Ez a magyar Wikiforrás homokozója, ahol tetszőleges szerkesztést kipróbálhatsz. Némi eligazításért lásd a „hogyan szerkessz lapokat” oldalt. Ha kész vagy a módosításokkal, csak nyomd meg a „Lap mentése” gombot – igen, ennyire egyszerű! Semmit nem ronthatsz el, ne aggódj. Ha véletlenül az egészet törlöd, akkor is könnyen vissza tudjuk állítani.

Csak egy dologra kérünk: a lap forrásának első során, amelyben az olvasható, hogy „***** Kérjük, hogy ezen a soron ne változtass! *****”, tényleg ne változtass!


Az itt olvasható szövegeket az emberek tesztelés céljából írták, és azok tartalmát senki nem ellenőrizte, a helytelen vagy valótlan dolgokat általában senki nem javította ki. Ezért nem érdemes semmiféle, ezen oldalon szereplő „információt” megfogadni vagy komolyan venni. A valódi kérdésekre a Kocsmafal szolgál, és természetesen a potenciális kérdéseidre a segítség lap próbál válaszolni.


2.hvja.2.spfilozófia.2.célkitűzés.2.jsz.

A Judo szabadidősport stratégiájának kialakulása, fejlődése és várható jövője nemzetközi és hazai viszonylatban.


Tartalom

A Judo szabadidősport stratégiájának kialakulása, fejlődése és várható jövője nemzetközi és hazai viszonylatban.

A Judo szabadidősport szakág célkitűzési rendszere.

Motivációs területen

Elismerési rendszer szakmai területen

Nemzetközi szabadidősporti viszonylatban

A Judo szabadidősport célkitűzési rendszerének fejlődése napjainkig.

Alapvető célmeghatározás

Szabadidősport-oktatásfejlesztési célok

Fizikai szintű célok

Működési rendszerfejlesztési célok

A Judo szabadidősport jövőbeni fejlődésének célkitűzési rendszere.

Alapvető célmeghatározás

Az elméleti önvédelmi ismeretek fejlesztése

Gyakorlati ismeretek fejlesztése

Intelligens, gyorselemző, hatékony önvédelmi ismeretek rendszerének elsajátítása

Anyagi, erkölcsi, szakmai elismerési rendszer szabadidősporti eredmény érdekében:

Az ismeretek célirányos rögzítése

Az ismeretek korszerűsítése


A Judo szabadidősport célkitűzési rendszere.

A Judo szabadidősport megalakulását szükségletként, a kodokan judo versenysporti irányzatának, szabadidős sportolással szembeni hiányosságai és a tömegérdekektől eltérő működési-érdekeltségi rendszere hozta létre.

A versenysporti működési érdekrendszer hátrányos megoldásokat szült motivációs, támogatási, elismerési, övvizsga-rendszerek területén, de hátrányosan érintette az önvédelmi ismeretek oktathatóságát is.

Motivációs területen

A szabadidős sportoló és oktató a versenysporti motivációs-ideológia részéről egy alsó kasztrendszerbe tartozó (versenysporthoz képest gyenge teljesítmény – pénzért oktató) megbélyegzést kapott. Ez a ledegradáló álideológia az állami, üzleti, médiatámogatásnál rangsorelőnyt segített elő. Természetesen a szabadidős sporti oktatók ezen-közben, a versenysporti taglétszám többszörösét segítették oktató-nevelő munkájukkal mozgásfejlődés, önvédelmi ismeret, személyiségfejlődés terén, gyakorlatilag szponzori támogatás nélkül, szerény önfenntartó rendszerben (lenti szabadidősporti oktatási-nevelési célok magukért beszélnek, lásd összehasonlításukat 2.hvja.2.spfilozófia.2.célkitűzés.1.kodokan. „A ko do kan judo versenysport célkitűzési rendszerének fejlődése napjainkig nemzetközi és hazai viszonylatban.” - című fejezetnél.)

Elismerési rendszer szakmai területen

A versenysporti elismerési rendszer szakmai területen rangsorfölényt konzervált a szabadidősporti sportolókkal, oktatókkal szemben és nyögvenyelőssé tette, - még a versenysport számára is - az övvizsgáztatási rendszert a lokálpatrióta (helyhez kötött) működési rendszerű szabadidősport számára. Az MJSZ dan kollégiumának álideológiája, hogy a versenyedzők szakmailag gyengék tanítványaik teljes körű tanuló fokozatú vizsgáztatására, már sértő és anyagi érdekek biztosítását sejteti gördülékeny, helyhez kötött működési érdekek ellenében (lásd mai is MJSZ dan kollégium övvizsga rendszer működési szabályzata). Oktatással kapcsolatos működési érdeket sért, hogy az MJSZ dan kollégiuma, nem fejleszti az önvédelmi gyakorlati, elméleti ismereteket – versenysporti érdekorientáció miatt.

Mára a versenysporti szponzori támogatások csökkenése miatt kiderült, hogy olyan sok pénzért oktat a verseny judo, ami összeomlással fenyegeti rendszerét. Ezért egyre több „anyagi” értéket talál túlélési céllal a szabadidős sport oktatásában. A versenysporti „farkasbőrből” - változatlan működési és ismeretrendszere miatt - igazából nem tud kibújni, de szabadidős sporti „báránybőrbe” bújva, most azt a bekebelező álideológiát mondja, hogy a versenysporti ismeret és övvizsga-rendszer lefedi a szabadidős sporti igényeket is. Mindezt egy olyan szabadidős sporti közeledés után, ahol dokumentált együttműködés lett felajánlva közös (párhuzamos és modulosan kapcsolódó) elismerési, övvizsga és ismeretrendszer fejlesztésének területén. Az igazsághoz tartozik, hogy a versenysporti judo szövetségen belül sokan igényelték a szabadidősport integrálását, de az események azt bizonyították, hogy mindez nem párosult volna szabadidős sporti fejlesztéssel, pusztán merkantilista bekebelezési célokat szolgált, szabadidősporti erőforrások megszerzése érdekében. 

Nemzetközi szabadidősporti viszonylatban

Ha áttekintjük a ko do kan judo sport rövid történetét, az alábbiakat állapíthatjuk meg. A japán nép önvédelmi szükségleteként kialakult ju jitsu harcművészetéből merítve alakult ki a ko do kan judo rendszere alapvetően tömegsporti (szabadidős sportművelési) céllal. A megnevezett tömegsporti célok a nép egészségfejlesztő, humánus önvédelem fejlesztő és a japán szubkultúra hagyománymegőrző érdekeit is kívánták szolgálni. Ez a célstruktúra a nagymértékű nemzetközi terjeszkedés és az önvédelemmel kapcsolatos nemzetközi kutatási eredmények fejlődésének hatására részben túlhaladottá vált. Bár érdeke a nemzetközi közösségnek a japán szubkultúra (adott népre jellemző) értékeinek átvétele, de sajnos nagy része a speciális gondolkodás, vallási kultúra, erkölcs és viselkedés kultúra stb. miatt a mai napig nem megoldott. Ezen a területen ettől függetlenül várható a nemzetközivé válás eredményeként, hogy a nemzetközösségek különböző szubkultúrák elérhető és közös nevezőre hozható értékeivel kívánják gazdagítani a judo szellemi és oktatási kultúráját. A progresszív, dinamikus haladást szolgáló, mai és jövőbeni problémákra választ adó egészségvédelmi, önvédelmi és szabadidősporti ismeretek komoly változásokat hozhatnak az oktatási ismeretek terén. Ezt jelezi Magyarországon, hogy a versenysporti MJSZ vezető körei minőségorientáltnak ismerték el a Human Vital Judo szabadidős sporti irányzatot, oktatásfejlesztési pályázatuk értékelése után.

A Judo szabadidősport célkitűzési rendszerének fejlődése napjainkig.

Alapvető célmeghatározás

A tömegek számára kell a szabadidősporton keresztül biztosítani a judo sportot minőségileg fejlett ismeretek segítségével, valós személyi és nemzeti, illetve nemzetközi tömegérdekeken alapuló célkitűzési rendszeren keresztül Jigoro Kano alapítási céljainak figyelembevételével. Az egyén érdekeivel, önvédelmével kapcsolatos fizikai és lelki viselkedéskultúrájának (vetélkedéskultúrájának) magas szintű sportági, tudományos és empirikus ismereteken alapuló ellenőrzött módszereket alkalmazó fejlesztése konkrétan meghatározott oktatásfejlesztési célok segítségével.

Szabadidősport-oktatásfejlesztési célok

A versenysporti ismeretek átadása mellett új oktatási cél, a tág körű önvédelmi és személyiségfejlődést szolgáló életképesség fejlesztése, megőrzése, valós és életkorhoz igazodó igényeknek megfelelően. Kimondja, a fizikai agresszió elleni önvédelem funkcionálisan sokféle életszükséglettel kapcsolatos vetélkedési tevékenységhez kapcsolódik. Ilyen a testi épség, egészség, rangsor, jövedelem, terület, partner, család, stb. biztosítása, védelme. A komplex önvédelmi rendszer ezen a területen megköveteli az agresszív és békés érvényesülési ismeretek teljes körű alkalmazását. Ezek alapján a cél, az intelligens, gyorselemző, hatékony önvédelmi ismeretek rendszerének elsajátítása a siker érdekében. A sikert az önvédelem esetén a nyers agresszió fizikai vagy szellemi szinten történő megfékezése, veszélytelen levezetése jelenti. Megelőző védekezés esetén az agresszió kikerülése, kialakulásának megszüntetése jelenti a sikert, idevonatkozó viselkedéstechnikai, taktikai, stratégiai ismeretekkel.

Fizikai szintű célok

Hétköznapi valós terheléshez és életkorhoz igazodó, egészségmegőrző állóképesség, sokirányú testi ügyesség, illetve humánus önvédelmi mozgáskultúra képzésén keresztül igyekszik ösztönzötten biztosítani a testi épséget, egészséget. (lásd HVJ adatbank 2.hvja.4.gyakorlat.2.alap.1.övjegyzet.: Tartalomjegyzék és útmutató a Human Vital Judo övvizsga és oktató videofilmhez - időegység megjelöléssel a videofilmen történő kikereséshez.) Szociális szinten a kommunikáció, beilleszkedés, manipuláció feletti kontroll, érdekharc és békés érvényesülési módszerek, kudarcélményt feloldó ismeretek, áldozati felhívó jegyek elkerülésének oktatása a cél. (Lásd HVJ adatbank 2.hvja.6.nevelés.2.támadó-vet.: Támadó magatartási ismeretek és békés érvényesülési módszerek.)

Megjegyzést érdemel, hogy a szabadidősporti oktatás részéről hiánypótló lehet a komplex személyiségfejlesztés és nevelés. Az állami iskolák munkaerőképző szakmai orientáltsága és a különböző nevelési színterek megszűnése, beszűkülése ugyanis háttérbe szorította a nevelési folyamatokat. A teljesítményorientált versenysporti képzés pedig többnyire tömegek számára nem követhető nagy leterhelésű, fizikai készségszint fejlesztéssel foglalkozik.

Működési rendszerfejlesztési célok

Erkölcsi, elismerési rendszer szabadidősporti eredmény érdekében (Lásd HVJ adatbank 4.hvja.1.perspektíva.5.kitüntetés.2.hvj.: Szabadidős sporti elismerési rendszer kitűntető címei a sportoló kisközösségek érdekében.) Szakmai elismerési rendszer szakmai elismerések, övfokozatok szabadidősporti eredményekhez kötődő elosztási rendszere. (Lásd HVJ adatbank 4.hvja.1.perspektíva.4.övfokozat.1.hvj.: HVJ övvizsga szabályzat.)


A Judo szabadidősport jövőbeni fejlődésének célkitűzési rendszere.

Alapvető célmeghatározás

A tömegek számára kell a szabadidősporton keresztül biztosítani a judo sportot minőségileg fejlett ismeretek segítségével, valós személyi és nemzeti, illetve nemzetközi tömegérdekeken alapuló célkitűzési rendszeren keresztül Jigoro Kano alapítási céljai figyelembevételével. Az egyén érdekeivel, önvédelmével kapcsolatos fizikai és szellemi kultúrájának magas szintű sportági, tudományos és empirikus ismereteken alapuló ellenőrzött módszereket alkalmazó fejlesztése konkrétan meghatározott oktatásfejlesztési célok segítségével.

Az elméleti önvédelmi ismeretek fejlesztése

Az elméleti önvédelmi ismeretek fejlesztésének célja elsődleges prioritású, a társadalmi szükséglete miatt. Indokolja, hogy napjaink – többnyire békés és gyors fejlődéssel járó - fogyasztói társadalomrendszere és annak értékítélete az erőforrásokért történő békés vetélkedésre és a fogyasztásra helyezi a hangsúlyt. Így a fogyasztói javak illetve a mind jobb erőforrások megszerzése érdekében a profitot biztosító karrier által elért fogyasztói életszínvonal többnyire elsődleges. Ezért a jellem, erkölcs, életöröm valódi humánértékei háttérbe szorulnak (lásd összehasonlítást lovagkor, reneszánsz). Ennek a folyamatnak is köszönhető, ami a környezetszennyezés, elidegenedés, globalizáció, bűnözés, válási arányok területén látható. Ezt a folyamatot az „eladhatóan” üzletprofitot hozó reklám, média, politika - romboló hatású manipulációi elősegítik. Ilyen negatív értékű manipuláció a reklám figyelemfelkeltő tudatalatti pszichés és ösztönéleti programokra építő hatása vásárlási láz vagy státuszszimbólum érdekében, - a médiát uraló bulvárlapoknál, filmeknél erőszak és pornó ösztönéleti figyelemsokkoláson alapuló eladása, - a közéleti politika érdekeken, ösztönéleti programokon alapuló figyelem elterelésére, irányítása, félrevezetése pénz és hatalom érdekében. Elmondható, hogy a fogyasztói társadalom figyelme – profit érdekében - erősödő intenzitással manipulált. Ezért a szabadidősporti Human Vital Judo irányzat felfogása szerint az önvédelmi értékek oktatásán belül a prioritást az erőforrásokért történő eredményesen békés vetélkedések és az ezzel kapcsolatos manipulációk eredményes „szűrő-felismerő” rendszerének védekezésen alapuló oktatása képezik. Az önvédelem eredményességének titkos magja a figyelem védelme és irányítása. Nem csak önmagukért (nemes viselkedésükért, közösségi optimális együttműködésért) léteznek a kulturált, civilizált, erkölcsös, becsületes viselkedés fajták, közösségi viselkedés normák, hanem egyfajta szabályozott békés vetélkedést is tartalmaznak erőforrások védelmében vagy azok megnyeréséért, elvetve az agresszív támadóviselkedést. A manipulációs technikák fejlődését nézve láthatóan a jövő útja a profitorientált és erkölcsileg szabályozott területen a figyelem manipulációkkal történő mind magasabb fokú irányítása, elterelése ösztönéleti érdekeken alapuló manipulációs technikákkal, taktikákkal, stratégiákkal - erőforrások elnyerése, védése érdekében. A fenntartható fejlődésű ökológiai és humán értékek miatt, a „belső én” profitorientált irányú manipulációkkal szembeni megvédése létfontosságú – optimális életvitel, életstratégia, mentálhigiéné érdekében - a gyors társadalmi fejlődésből is eredő stressz és válsághelyzetek káros hatásai elleni védekezés, a harmónia és belső egyensúly keresésének céljával. Ez a várhatóan fejlett önvédelmi ismereteket tartalmazó szint már nem csak a meditációk, hanem oktatási ismereteken alapuló „szellemi önvédelmi iskolagyakorlatok” igényét is felveti, (lásd elméleti oktatás és azon belül a Human Vital Lovagrend ismeretei, vizsgarendszere fejlesztés alatt) ami már valóban a jövő önvédelmének szuper intelligens része a szintén egyre hatékonyabb és kifinomultabb, humánus fizikai önvédelem oktatás mellett.

Gyakorlati ismeretek fejlesztése

Gyakorlati ismeretek fejlesztésének céljai az elsődleges fejlesztési prioritással rendelkező elméleti ismeretek alá vannak rendelve, azokhoz kapcsolódnak. Így kimondja, a fizikai agresszió elleni önvédelem funkcionálisan sokféle életszükséglettel kapcsolatos vetélkedési tevékenységhez kapcsolódik. Ilyen a testi épség, egészség, rangsor, jövedelem, terület, partner, család, stb. biztosítása, védelme. A komplex önvédelmi rendszer ezen a területen megköveteli az agresszív és békés érvényesülési ismeretek teljes körű alkalmazását.

Intelligens, gyorselemző, hatékony önvédelmi ismeretek rendszerének elsajátítása Ezek alapján a cél, az intelligens, gyorselemző, hatékony önvédelmi ismeretek rendszerének elsajátítása fizikai, szociális, önmegvalósítás, természeti, társadalmi és nemzetközi környezet szintjén a siker érdekében. A sikert az önvédelem esetén a nyers agresszió, illetve figyelemelterelő manipuláció fizikai vagy szellemi szinten történő megfékezése, veszélytelen levezetése jelenti. Megelőző védekezés esetén az agresszió kikerülése, kialakulásának megszüntetése jelenti a sikert, idevonatkozó viselkedéstechnikai, taktikai, stratégiai ismeretekkel. Megjegyzést érdemel, hogy a sérüléssel, halállal fenyegető agresszió is manipulációs tartamú viselkedés, ahol is a sérülésokozás elsődleges célja mellet a fő cél az adott erőforrás megszerzése, vagy megvédése, - ami feltételezi az érdekeken alapuló befolyásolási (manipulációs) önvédelmi technikák, taktikák, stratégiák rendszerét. Ez a rendszer a természeti (állatvilág) törvényszerű ösztönprogram viselkedésein belül a szociobiológia (lásd: 2.hvja.3.elmélet.4.háttér.3.könyvtár.1.szakirodalom.4.tudományos.1.1. „Szociobiológia és viselkedés” 1997. David P. Barash, fénymásolt, A/4.) segítségével, kielégítő mértékben fel lett tárva. A civilizált emberi társadalom tanult viselkedései, azok kapcsolódása természeti ösztönprogramokhoz, már vitatottabb, még elméleti kutatás szakaszában lévő ismeretrendszer, melyet legösszetettebben a human- szociobiológia tárgyal (lásd: 2.hvja.3.elmélet.4.háttér.3.könyvtár.1.szakirodalom.4.tudományos.1.4. „A belénk íródott múlt. Evolúció és emberi viselkedés” 1998. Bereczkei Tamás, fénymásolt, A/4.)

Fizikai szinten, hétköznapi valós terheléshez és életkorhoz igazodó, egészségmegőrző állóképesség, sokirányú testi ügyesség, illetve humánus önvédelmi mozgáskultúra képzésén keresztül igyekszik ösztönzötten biztosítani a testi épséget, egészséget. (lásd: korszerűsítés 2.hvja.4.gyakorlat.2.alap.1.övjegyzet. - fejlesztés 2.hvja.5.oktatás.4.fejlesztés.2.hvöcél.)

Szociális szinten a kommunikáció, beilleszkedés, manipuláció feletti kontroll, érdekharc és békés érvényesülési módszerek, kudarcélményt feloldó ismeretek, áldozati felhívó jegyek elkerülésének oktatása a cél. (Lásd: 2.hvja.6.nevelés.7.hvl.)

Önmegvalósítás szintjén az önpusztítást megakadályozó gondolkodásmód és értékrend, a kibontakozást segítő kreativitás, önbizalom, önuralom, vállalkozó kedv, pozitív kisugárzás fejlesztését segítik az oktatási módszerek, ismeretforrások. (Lásd: 2.hvja.6.nevelés.7.hvl.)

Természeti, társadalmi és nemzetközi környezet szintjén ökológiai, társadalmi és nemzetközi tudatformálás a cél, előremutató ismeretekkel, a jövő generációi számára. Ilyen témakörök például az ipari profit és a környezetszennyezés, élővilág pusztítás viszonya vagy a túlnépesedés illetve társadalmak elöregedésének kezelhetősége, együttélési ismeretek vizsgálatán keresztül. Természetesen életkorhoz, képzettséghez viszonyító megközelítéssel. (Lásd: 2.hvja.6.nevelés.7.hvl.)

Megjegyzést érdemel, hogy a szabadidősporti oktatás részéről hiánypótló lehet a komplex személyiségfejlesztés és nevelés. Az állami iskolák munkaerőképző szakmai orientáltsága és a különböző nevelési színterek megszűnése, beszűkülése ugyanis háttérbe szorította a nevelési folyamatokat. A teljesítményorientált versenysporti képzés pedig többnyire tömegek számára nem követhető nagy leterhelésű, fizikai készségszint fejlesztéssel foglalkozik.

Anyagi, erkölcsi, szakmai elismerési rendszer szabadidősporti eredmény érdekében: - Pénzügyi juttatások, díjazások, pályázatok szabadidősporti eredményekhez kötődő elosztási rendszere. - Erkölcsi elismerések szabadidősporti eredményekhez kötődő elosztási rendszere. - Szakmai elismerések, övfokozatok szabadidősporti eredményekhez kötődő elosztási rendszere Eredményes lobbizás alapján iskolai, alapítványi, önkormányzati, állami, nemzetközi támogatás biztosítása szabadidősporti érdekeknek megfelelően. Szabadidősporti intézet biztosítja az eredményes oktatási és szabadidősport oktatói hátteret. A Human Vital Judo szabadidős sporti szakág versenysporttal kapcsolatos célkitűzései: - A versenyeredmények segítése tehetséges versenyzők kutatásával és utánpótlás nevelés fejlesztése a versenysport támogatásának céljából, megfelelő kapcsolatrendszer esetén. - A versenysporti judo technikai rendszerének fejlesztése az önvédelem tágabb perspektívájának irányába, - a versenytechnikák vizsgálatát segítő céllal – humán tanítási elvek figyelembevételével, önállóan és együttműködési szándékkal a szövetség versenysporti tagozata felé. - Közös érdekképviselet kialakítása.

A Judo szabadidősport adatbankjának szerkezeti felépítése konkrétan és célirányosan rendezi rendszerbe makró, illetve mikró szinten a témaköri, korszerűsítési, fejlesztési ismereteket, célokat.

Az ismeretek célirányos rögzítése

Az ismeretek célirányos rögzítése, korszerűsítése, fejlesztése koncentráltan és optimálisan segítheti a kitűzött célok megvalósítását.

Az ismeretek korszerűsítése

Az olcsó önköltségű, gyakorlatilag társadalmi munkában megvalósuló korszerűsítéseket nano, mikró és makró-szintű, erős jogosítványokkal rendelkező (beleszólás, elismerés) szakmailag is erős alkotóműhelyekkel kell elérni pályázatok segítségével. Ilyen alkotóműhely például pályázat alapján, - nano-szinten, a sportoló, oktató egyén (digitális adatrögzítés, oktatófilm, egyéb korszerűsítés) javaslata (határidő, feladat tervhez kötődően) - mikró szinten, a csapattanács értesítése „eljárása” (véleményezés, aktívák bevonása, filmfelvételhez egyeztetés, végrehajtási határidők) - makró-szinten, dan kollégium (HVJ módszertani véleményezés, korszerűsítés, ismeretrögzítés, esetleges elismerés pályázati vagy egyéb közreműködőknek.)


2004-04-05 Horváth László (korszerűsítve 2024. 09.16.)